نقش روانشناسی در آموزش زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی: بخش 1

Rated 5/5 based on 737 reviews

 

The role of psychology in teaching English

as a foreign language

 

نقش روانشناسی در آموزش زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی

 

 

 

چکیده:

 

به طور کلی ، تدریس در کلاس انگلیسی یک فعالیت حرفه ایی و برنامه ریزی شده است که توسط معلم برای دستیابی به آن طراحی شده است. اهداف خاص و مهمی برای دستیابی به موفقیت در تدریس دخیل هستند، معلمان باید اطلاعات و دانش لازم را از نظریه های آموزشی جدید و روانشناسی تربیتی داشته باشند. هدف از این مقاله چگونه معلمی و یک معلم موفق بودن است.

 

دانش روانشناختی زبان انگلیسی موفق تر از سایر مدرسان ظاهر شده است. یک محقق ایرانی در سال 2015 ،چهل دانش آموز را در مدرسه سما مورد بررسی قرار داد. معلم کلمات انگلیسی را با دانش  کامل روانشناسی تربیتی به زبان آموزان یاد داد. او یک روش پاورپوینت را برای آموزش کلمات جدید به زبان آموزان در تصاویر و اسلاید ها انتخاب می کند تا از آنها استفاده کند.

 

برای انگیزه دادن به موضوع و کاهش اضطراب دانش آموزان، صندلی های کلاس را به صورت دایره وار طراحی می کند، و از دانش آموزان درخواست می کند تا اسلایدها را تغییر دهند و از سایر فراگیران سوال می پرسد ،که کدام کلمه متعلق به کدام اسلاید است. اعتقاد شدیدی به کار گروهی دارد ،چونکه استرس فراگیر را کاهش می دهد و کسل کننده نیست و همچنین انگیزه دانش آموزان را افزایش می دهد.

 

سنین فراگیران بین 12 تا 14 سال است، در این سن آنها کلمات انگلیسی را به عنوان یک زبان اصلی یاد می گیرند. بعد از سه ماه دانش آموزان 189 کلمه را یاد گرفتند، آنها با هم به یک زبان انگلیسی ارتباط برقرار می کنند، و از راهنمایی های یکدیگر برای تلفظ صحیح استفاده می کنند. فراگیران هفته ای سه بار و به مدت شش ماه در کلاس شرکت می کنند. در آخرین دوره آنها 378 کلمه را یاد گرفته اند و قادرند بدون اضطراب به زبان انگلیسی صحبت کنند.

 

نتیجه امتحان آنها نشان داد که آنها بیش از 80٪ نمره کسب کرده اند. حتی دانشجویان ضعیف توانستند دوره را با موفقیت به پایان برسانند. معلمان قبل از اینکه نقش معلمی را بازی کنند باید روانشناس خوبی باشند. توجه به نقش معلم در روند آموزش و تقویت آن می تواند در یادگیری زبان موثر باشد.

آگاهی معلم از دانش آموز انگیزه و ارتباط آن با روند و چارچوب تدریس را فراهم آورد که توسط آن معلم می تواند انتخاب تاثیر گذاری داشته باشد.

روش های آموزش زبان انگلیسی برای آموزش زبان. آموزش و اصول منطقی یکی از عوامل موثر  در روند آموزش است.

 

کلید واژه ها: آموزش ، معلم ، زبان انگلیسی ، روانشناسی ، یادگیری

 

 

مقدمه

 

روانشناسی مطالعه زبان و شناخت انسان از ابعاد مختلف رفتار و یادگیری زبان است.

در این مقاله ، ما روانشناسی تربیتی و روش آموزش زبان انگلیسی را از منظر روانشناسی در نظر می گیریم.

روانشناسی تربیتی سعی دارد از اصول روانشناسی و شاخه های مختلف آن در زمینه آموزش استفاده کند.

در روانشناسی تربیتی مباحثی مانند؛ روش های مختلف یادگیری و قوانین آن ، روند تفکر، حفظ ،

یادآوری ،حافظه ،هوش ، انگیزه ، اندازه گیری ، نقش معلمان و فراگیران در انتقال یادگیری، وضعیت  یادگیری ، نظم و انضباط و پیشرفت تحصیلی مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرد.

 

از طرف دیگر ، اهمیت آموزشی در نظر گرفتن تأثیر آموزش ، پیشرفت تحصیلی ، سازگاری ، رشد ذهنی و رشد متعادل انسانی است.

معلمان باید از کاربرد روانشناسی تربیتی در سیستم آموزشی آگاهی داشته و به راحتی بتوانند اصول و قواعد را در کلاس پیاده کنند. دانش آموزان با اهمیت تفاوت وارد کلاس می شوند ، وظیفه معلم است که این تفاوت ها را با توجه به مهارت ها و توانایی های آنها شناسایی کند.

 

اختلافات شخصی بین زبان آموزان یکی از مهمترین موضوعات در کلاس است که معلم باید توجه ویژه ای به آنها داشته باشد و فرایند یادگیری-آموزش به گونه ای تنظیم شده است که همه فراگیران بتوانند از آن متناسب با آمادگی ذهنی خود استفاده کنند.

 

معلمان قبل از اینکه نقش معلمی را بازی کنند باید روانشناس خوبی باشند. توجه به نقش معلم در روند آموزش زبان و تقویت آن می تواند در یادگیری زبان تاثیرگذار باشد. آگاهی معلم از دانش آموز انگیزه و ارتباط آن با روند چارچوب تدریس را فراهم می کند که به وسیله آن معلم می تواند روشهای تدریس موثری را برای آموزش زبان انگلیسی به آنها انتخاب کند. آموزش و اصول منطقی یکی از عوامل موثر در روند تدریس است و ویژگی هایی که یک معلم خوب را از سایر مربیان متمایز می کند ، شناخت علم روانشناسی و استفاده از آن در حین تدریس است.

 

 

اهمیت روانشناسی در آموزش و یادگیری

 

روانشناسی تربیتی دانش معلمی است که به دانش آموزان کمک می کند تا یادگیری خود را در کلاسهای انگلیسی بهبود بخشند. مهم نیست که یک معلم در مدرسه یا دانشگاه به زبان انگلیسی آموزش می دهد. در واقع ، آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم / خارجی کار دشواری است. وقتی معلمی کلاس را مدیریت می کند که روانشناسی تربیتی را خیلی خوب بلد باشد ، می تواند در تدریس نسبت به سایر مربیان موفق تر باشد.

 

 

اولین مورد ، معلم سعی در ایجاد انگیزه در کلاس و جلب توجه زبان آموز به موضوع دارد.

 

بی انگیزگی مانع اصلی پیشرفت تحصیلی دانش آموز است ، بنابراین تمام تلاش های معلم برای از بین بردن این موانع و ایجاد انگیزه برای کلاس در راستای یادگیری بیشتراست. استفاده از وسایل کمک بصری در آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم / خارجی انگیزه شدیدی بین فراگیران و زمینه ایجاد می کند که یادگیری کلمات جدید در زبان مقصد را برای آنها آسان می کند و آنها را برای همیشه به یاد می آورد. انگیزه را می توان به عنوان یک نیاز یا تمایل تعریف کرد که باعث تحریک و هدایت رفتار می شود (مایرز ،2001 ، به نقل از شیرکی ، 2003). همانطور که ویلکینز (1972) اشاره کرد که "انگیزه اصطلاحی است که در بحث یادگیری زبان دوم به جای یادگیری زبان اول رخ می دهد".

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تماس ( تا 12 شب )

 09125000158

 

با فیس تایم دکتر آرین کریمی استاد آیلتس تماس بگیرید

 

 

  ایران - تهران - بلوار فردوس شرق - روبروی گلستان شمالی - پلاک 244

  • اینستاگرام دکتر آرین کریمی
  • whatsapp
  • telegram

درباره استاد آرین ( دکتر آرین کریمی )

 

دکتر آرین کریمی با شهرت استاد آرین دارای مدرک بین المللی تدریس آیلتس از انگلستان ( IELTS Teaching Certificate ) و مدرک بین المللی تدریس زبان انگلیسی از انگلستان ( TESOL ) و با سالها تجربه در برگزاری دوره های موفق آمادگی آزمونهای بین المللی زبان انگلیسی نظیر آیلتس تافل جی آر ای و ... با ارائه جزوه منحصر بفرد خود و برنامه ریزی دقیق مطالعاتی و برگزاری جلسات رفع اشکال و تست زنی تاکنون دانشجویان بسیاری را تربیت و به خارج از کشور جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر خارج از کشور و مهاجرت به کشورهایی نظیر آمریکا ،استرالیا ، انگلستان ، هند ، کانادا ، نیوزلند ، دبی ، آلمان ، ایتالیا ، سوئد ، قبرس ، مالزی ، ترکیه ، امارات متحده عربی ، هلند ، تایلند ، چین ، ژاپن ، کره جنوبی و دیگر کشورهای اروپایی و آماده نموده است . و همچنین با برگزاری دوره های تربیت مدرس آیلتس تاکنون اساتید زیادی را تعلیم و به آموزشگاهای معتبر زبان معرفی نموده است مقالات آموزش آیلتس و تافل دکتر کریمی...

 

JO Instagram Contact Button

خبرنامه سایت دکتر آرین کریمی

دریافت رایگان جدیدترین منابع آیلتس ، تافل و جی آر ای آخرین اخبار کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه سراسری ، دانشگاه آزاد و دانشگاه پیام نور.

عضویت
  • Dr.Arian karimi facebook
  • اتصال به oovoo
  • اتصال به اسکایپ