تاثیرات کرونا بر روی سیستم آموزشی کشور : آنچه که دانش آموزان بعد از کووید- 19 درک خواهند کرد

Rated 4/5 based on 720 reviews

آنچه که دانش آموزان بعد از کووید- 19 درک خواهند کرد

 

ندانسته های فعلی بیشتر از پاسخ ها در مورد سوالاتی است که در شروع مدارس در پاییز به نظر می رسد. چه بر سر آموزش و یادگیری خواهد آمد؟ چه اقدامات احتیاطی باید انجام شود؟ چگونه می توان یادگیری آنلاین از راه دور را بهبود بخشید؟ از جمله نگرانی های مهم این است که چگونه می توانیم بفهمیم که دانش آموزان چه چیزی یاد گرفته اند و آیا چیزی را که یاد میگیرند ، درک می کنند.

 

تغییرات چشمگیر در این سال تحصیلی و سال آینده بدون شک اطلاعات کنونی معلمان را در مورد دروس  تغییر خواهد داد. اطلاعات مربوط به کلاس های جدید دانش آموزان متفاوت خواهد بود.

 

 

برای معلمان و دانش آموزان بسیار مهم است که به مکان فعلی خود توجه کنند، مکان های لازم را شناسایی کنند و برنامه هایی برای رفع این شکاف ها تهیه کنند. این فرآیند در هسته ارزیابی قرار می گیرد. مربیان باید برای ادغام و اجرای مداوم فرآیندهای ارزیابی تکوینی در طول سال تحصیلی برنامه ریزی کنند تا به آنها در انجام تنظیمات آموزشی در زمان واقعی برای ملاقات با زبان آموزان در جایی که هستند کمک کنند.

 

 

درک نیازسنجی

 

پیش ارزیابی یا همان نیازسنجی فواید بی شماری دارد. برای معلمان، ایجاد یک پیش سنجش به آنها این کمک را می کند تا محتوای مهم و مرتبط را برای یک ترم جدید مانند مهارت ها و دانش پیش نیاز شناسایی کنند.شواهد حاصل از نیازسنجی ها به تعیین محل شروع مبحث جدید و شناسایی گروههای از دانش آموزان که ممکن است برای گسترش یادگیری خود نیاز به کمک بیشتر یا فرصت های بیشتر داشته باشند کمک  کند. برای دانش آموزان ، می توانند تصویری بزرگتر از محل یادگیری ارائه دهند، یادگیری جدید را به یادگیری قبلی متصل کنند، و به آنها این امکان را می دهد تا دانش و مهارت هایی را که از خانواده ها و جوامع آنها بوجود می آید و به یادگیری های آینده مرتبط است، به اشتراک بگذارند.

 

نیازسنجی ها ایده های کل یک ترم را در نظر می گیرند و نقشه هایی را درج می کنند به امید اینکه در پایان ترم دانش آموزان درک بهتری را از موضوع داشته باشند. در حالی که ارزیابی تکوینی بر روی یک هدف یادگیری خاص متمرکز است، یک نیازسنجی ممکن است طیف گسترده ای از مطالب را پوشش دهد ، با استفاده از ایده های کلیدی  ترم های قبلی سال جاری یا حتی سال های گذشته که برای پشتیبانی ترم جدید مورد نیاز است. نیازسنجی بایستی به طور موثر:

 

·     به  معلمان و دانش آموزان کمک  کند تا آنچه را که قبل از شروع یک موضوع جدید شناخته شده است را درک کنند و بینش خاصی بدست آورند که بر روی برنامه های آموزشی تاثیرگذار باشد.  تکمیل پاسخ ها و بررسی و تجزیه تحلیل آنها بایستی سریع باشد. این می تواند با استفاده از سوالات منابع موجود برای صرفه جویی در وقت و تلاش انجام شود.

 

·        بر روی محتوا تمرکز کنید که پوشش دادن و ارائه نتایج می تواند دروس بعدی را تنظیم کند، این مرحله یک تا دو هفته به طول خواهد انجامید. نیازسنجی ها باید قبل از شروع ترم جدید توسط دانش آموزان جمع آوری شود. حتما با دانش اموزان این موضوع را در میان بگذارید که آنها نباید انتظار این را داشته باشند که بسیاری از سوالات را به درستی دریافت کنند، هدف از این کار این است که "مرز" یادگیری دانش آموزان را پیدا کنند تا بتوانند به آنها در جهت پیشرفت کمک کنند. همانگونه که از اطلاعات برای تنظیم دستورالعمل ها استفاده می کنید، با دانش آموزان در میان بگذارید که چگونه پاسخ آنها به نیازسنجی شما کمک کرده است تا مشخص کنید که از کجا فعالیت های آموزشی و یادگیری خود را شروع کنید.

 

·        حدس زده می شود که اطلاعات نادرستی درباره آنچه دانش آموزان می دانند به حداکثر رسیده است. در مورد سوالات چند گزینه ای محتاط باشید. تمرکز بر الگو های پاسخ دهی دانش آموزان بر روی مجموعه ای از سوالات چند گزینه ایی و قالب های جایگزین مانند ، نقشه های مفهومی و بحث هایی که به دانش آموزان این امکان را می دهد تا ایده ها و درک خود را نشان دهند، کاری بسیار ایده آل است.

 

·        با مرور و پاسخ به اطلاعات جمع آوری شده از نیازسنجی، به سوالات پاسخگو باشید.شما نباید پاسخ دانش آموزان را نمره دهی کنید، اما باید آنها را مرور کنید و بر اساس آنچه یاد گرفته اند اقدام کنید.

 

 

نیازسنجی موثر در عمل

 

خود ارزشیابی و ارزیابی هم سن و سالان دانش آموز از جنبه های اساسی ارزیابی تکوینی است و می تواند با کارها و فعالیت های نیازسنجی برای جمع آوری اطلاعات عمیق در مورد آنچه دانش آموزان می دانند و می توانند انجام دهند، مورد استفاده قرار گیرد.به همین ترتیب گشودن مباحث مربوط به کلاس می تواند باورهای غلط دانش آموزان را کشف کند و به دانش آموزان این امکان را بدهد که دانش و مهارت هایی را که از خانواده ها و جوامع و یا "سرمایه دانش" آنها دارند، به اشتراک بگذارند.

 

استراتژی های نیازسنجی اغلب در افراد یا دانش آموزان استفاده می شود، با این حال ، این استراتژی ها همچنین می توانند با استفاده از برنامه های آنلاین سازگار شوند. به عنوان مثال،دانش آموزان می توانند با استفاده از برنامه هایی مانند پاور پوینت یا اسلایدها، به صورت جداگانه یا مشترک نقشه های مفهومی ایجاد کنند.

 

در زمانی که یادگیری از راه دور و ناهمزمان ممکن است امری جدید باشد، در نظر گرفتن روشهای استفاده از فناوری برای افزایش فرصتهای نیازسنجی بسیار مهم خواهد بود.

 

 

اهمیت پاسخگویی

 

مهمترین ویژگی نیازسنجی این است که نتایج تجزیه و تحلیل و تفسیر مورد استفاده قرار می گیرند. در حالی که نیازسنجی ها نباید به عنوان بخشی از یک نمره در نظر گرفته شوند، اما دانش آموزان به سرعت می آموزند که به نیازسنجی ها توجه نکنند، اگر که متوجه شوند که قبلاٌ مطالب خاصی را که به آنها اختصاص داده شد است.

 

در اینجا چند پیشنهاد برای بررسی اطلاعاتی که از تجزیه و تحلیل پشتیبانی می کنند وجود دارد:

 

·        مرتب سازی داده ها:  اگر برای دانش آموزان یک بازی سوال و جواب طراحی کنید که به عنوان درست و غلط امتیاز بدهند، صفحه گسترده ای بر اساس تعداد صحیح هر دانش آموز مرتب شده و تعداد دانش آموزانی که جواب صحیح داده اند، می تواند به شما کمک کند الگوهای موجود در داده ها را به راحتی مشاهده کنید.

 

·        پاسخ سریع و کوتاه: برای پاسخ های نوشتاری یا نمودارها و شبکه ها پاسخ های مشابه را  گروه بندی کنید تا بتوانید دامنه ایده های و مضامین را ببینید.

 

·        پاسخ های برچسب زده:از پرچم ها برای علامت گذاری پاسخ ها استفاده کنید که شامل ایده های متعددی است که می خواهید آنها را بگیرید و از آنها برای تجسم ایده های رایج و کمتر رایج از دانش آموزان استفاده کنید.

 

·        یادداشت برداری: اگر نیازسنجی شامل دو یا سه هفته یادگیری بود، الگوهای خاص، ایده ها یا تجربیات مشترک دانش آموزان را در یک مکان یا یک درس خاص ثبت کنید که در آن مناسب ترین نکته وجود دارد که مجدداٌ موضوع را مرور و از اطلاعات آن استفاده کنید.

 

استراتژی های ارزیابی تکوینی و نیازسنجی همیشه برای آموزش مهم هستند. با این حال، در این سال تحصیلی آینده، آنها بیشتر از هر زمان دیگری ضروری خواهند بود زیرا معلمان برای تعیین اینکه چه کسی  و چه گروه هایی از دانش آموزان برای موفقیت نیاز دارند ، تلاش می کنند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تماس ( تا 12 شب )

 09125000158

 

با فیس تایم دکتر آرین کریمی استاد آیلتس تماس بگیرید

 

 

  ایران - تهران - بلوار فردوس شرق - روبروی گلستان شمالی - پلاک 244

  • اینستاگرام دکتر آرین کریمی
  • whatsapp
  • telegram

درباره استاد آرین ( دکتر آرین کریمی )

 

دکتر آرین کریمی با شهرت استاد آرین دارای مدرک بین المللی تدریس آیلتس از انگلستان ( IELTS Teaching Certificate ) و مدرک بین المللی تدریس زبان انگلیسی از انگلستان ( TESOL ) و با سالها تجربه در برگزاری دوره های موفق آمادگی آزمونهای بین المللی زبان انگلیسی نظیر آیلتس تافل جی آر ای و ... با ارائه جزوه منحصر بفرد خود و برنامه ریزی دقیق مطالعاتی و برگزاری جلسات رفع اشکال و تست زنی تاکنون دانشجویان بسیاری را تربیت و به خارج از کشور جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر خارج از کشور و مهاجرت به کشورهایی نظیر آمریکا ،استرالیا ، انگلستان ، هند ، کانادا ، نیوزلند ، دبی ، آلمان ، ایتالیا ، سوئد ، قبرس ، مالزی ، ترکیه ، امارات متحده عربی ، هلند ، تایلند ، چین ، ژاپن ، کره جنوبی و دیگر کشورهای اروپایی و آماده نموده است . و همچنین با برگزاری دوره های تربیت مدرس آیلتس تاکنون اساتید زیادی را تعلیم و به آموزشگاهای معتبر زبان معرفی نموده است مقالات آموزش آیلتس و تافل دکتر کریمی...

 

JO Instagram Contact Button

خبرنامه سایت دکتر آرین کریمی

دریافت رایگان جدیدترین منابع آیلتس ، تافل و جی آر ای آخرین اخبار کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه سراسری ، دانشگاه آزاد و دانشگاه پیام نور.

عضویت
  • Dr.Arian karimi facebook
  • اتصال به oovoo
  • اتصال به اسکایپ