گروه آموزش زبان و آیلتس دکتر آرین کریمی

گروه آموزش زبان و آیلتس دکتر آرین کریمی

گروه آموزش آیلتس و تافل استاد آرین کریمی

پیش ثبت نام دوره آیلتس آنلاین کم هزینه و ارزان قیمت با خود دکتر آرین کریمی

 

تخفیف 50 در صد به دو نفر اول این دوره آیلتس

 

ielts covid 19

 

شروع دوره یک ماه آتی

 

هزینه پیش ثبت نام این کلاس آیلتس یک میلیون تومان

 

هزینه کل دوره این دوره آیلتس 2 میلیون تومان این دوره آیلتس صرفا به دلیل شرایط کنونی و ویروس کرونا طراحی شده تا هموطنان عزیز ایرانی بتوانند با کمترین هزینه در یک دوره کامل آیلتس از منزل خود و بدون ابتلا به بیماری شرکت نمایند .

 

آنچه خوبان همه دارند تو تنها داری

 

 

از مزایای این دوره آیلتس:

 

1. کاور کردن کلیه نکات و تکنیک های کلید لازم در آزمون آیلتس

2. برگزاری دوره بصورت آنلاین بدون اتلاف وقت در مسیر و رفت و آمد

3. عدم تجمع در یک کلاس گروهی آیلتس و رعایت پروتکل های بهداشتی که در شرایط کرونا لازم الاجراست.

4. بهره مندی از آموزش صحیح آیلتس توسط یک استاد با تجربه آیلتس.

5. تشکیل یک فورم آموزشی آیلتس که به شما امکان داشتن حداقل 4 پارتنر آیلتس را جهت مطالعه و به اشتراک گذاری مطالب و همچنین فرصت تمرین با چندین پارتنر زبان که همگی در سطح زبانی خودتان هستن را میدهد.

6. امکان رفع اشکال و گرفتن برنامه مطالعاتی آیلتس از طریق گروه پشتبانی دوره آیلتس

7. هزینه پایینتر از کلاس خصوصی آیلتس هزینه کمتر بابت رفت و آمد به کلاس آیلتس هزینه کمتر از بابت سلامتی و امنیت شما.

8. و آخرین مزیت ولی نه کم اهمیت ترین : امکان شرکت در دوره تک مهارت آیلتس برای عزیزانی که فقط در یک مهارت آیلتس مثل رایتینگ یا ریدینگ ضعف بیشتری دارند با پرداخت هزینه دوره تک مهارت آیلتس که از دوره کامل کمتر خواهد بود.

دوره فشرده آیلتس با هدف نمره 5 

 

به دو صورت کلاس فشرده آنلاین آیلتس و کلاس فشرده حضوری آیلتس

 

ielts 3 weeks 

 

با شرکت در دوره فوق فشرده آیلتس در 3 هفته نمره آیلتس خود را کسب نمایید

 

 

هر روز 4 ساعت کلاس آیلتس با بهترین استاد آیلتس

 

 

دوره آشنایی با آزمون آیلتس و تکنیکها و مهارتهای طلایی آیلتس

 

در این دوره آیلتس با یک سطح زبان متوسط به راحتی شما میتوانید به آیلتس 5 برسید و پرونده مهاجرتی یا تحصلی خود را فعال کنید . در این کلاس آیلتس شما به راحتی تکنیک های آزمون آیتلس را  فرا میگیرید و با مطالعه و تمرین این نکات و مهارت های آیلتس در منزل برای روز بعد آماده میشوید. این دوره به صورت هر روز 4 ساعت کلاس آیلتس که به صورت دو جلسه 2 ساعته با یک استراحت در بین دو جلسه برگزار میشود و شما تمام نکات آموزشی آیلتس را زیر نظر استاد آیلتس خوب تمرین میکنید و تمرین بیشتر را در منزل انجام میدهید ولی این دوره IELTS تنها برای کسانی مناسب است که کار و فعالیتهای اقتصادی خود را تعطیل کرده اند و تمام وقت روزانه خود را بر روی یادگیری آیلتس و زبان انگلیسی متمرکز هستند. چرا که تنها در این صورت شما امکان یادگیری بیشتر را خواهید داشت و ذهن شما آمادگی لازم برای فراگیری زبان را خواهد داشت . پس لطفا قبل از شرکت در دوره برای این مدت زمان کمتر از یک ماهه برنامه ریزی کنید و از محل کار خود مرخصی بگیرید تا فقط بر روی آزمون آیلتس خود متمرکز شوید و از یادگیری زبان انگلیسی لذت ببرید و در نهایت به نمره هدف خود در آیلتس دست یابید.

دلایل زیادی وجود دارد که آموزش آنلاین بسیار جذاب است

 

دوره آنلاین زبان - online English course

 

این فرصت های خلاقانه زیادی را برای شما به عنوان یک معلم باز می کند ، این امکان را برای شما فراهم می کند که از مسیر تدریس خود پایین بروید و راهی را که فکر می کنید برای دانش آموزانتان بهتر است آموزش دهید.

 

آموزش زبان انگلیسی محدودیت های جغرافیایی را از شما دور می کند. شما می توانید به هر بازار یادگیری انگلیسی در جهان دسترسی داشته باشید که این امر به شما کمک می کند تا آنچه را که احساس می کنید شایسته آن هستید شارژ کنید.

 

و البته ، حرکت آنلاین به شما امکان می دهد تا از خانه یا هرجای دیگری تدریس کنید.

 

در صورت درخواست آموزش های آنلاین به شما ، این مقاله اطلاعات لازم را برای پیشرفت در این فضا به شما می دهد.

 

من روی کمک به معلمان زبان تمرکز دارم که این کار را بطور مستقل انجام دهند.

 

قبل از اینکه بهترین نکات خود را به اشتراک بگذارم ، بدانید که گزینه های مختلفی برای شما وجود دارد.

 

می خواهید به صورت آنلاین تدریس کنید؟ از اینجا شروع کنید ...

 

بزرگترین مشکل تدریس از طریق یک پلت فرم آنلاین ، تعداد بسیار زیاد معلمان در آن است. هنگامی که مردم در مورد سیستم عامل های جدید اطلاعاتی کسب کردند ، با معلمان جدید غرق می شوند.

 

در مورد اینکه چه کسی از درسهای شما سود می برد و چرا استفاده کنید ، واضح باشید. آنچه را که می توانید ارائه دهید (طاقچه تدریس خود) بیان کنید و از این بستر استفاده کنید تا بتوانید در مقابل تعداد دانش آموزان بالقوه قرار بگیرید.

 

استقلال بهترین تصمیم حرفه ای است که من گرفته ام. من به شما خواهم گفت که چگونه این اتفاق افتاد ...

 

انجام کار تدری زبان آنلاین کنترل این موارد را در اختیار شما قرار می دهد:

 

   کار شما

 

   آنچه شما آموزش می دهید

 

   چگونه می آموزید

 

   پتانسیل درآمد شما

 

یکی از دلایلی که من از بستر تدریس در آموزشگاه های زبان خارج شدم به این دلیل بود که آنها خط مشی تدریس زبان خودشان را دیکته میکنند. من هیچ کنترلی بر این امر نداشتم. اگر وقت و تلاش خود را برای ارائه ارزش برای فراگیران خود سرمایه گذاری می کنید ، عاقلانه است که این کار را روی سکویی که خود دارید انجام دهید.

 

مستقل شدن به معنای این است که شما می توانید تصمیم بگیرید آنچه را که می خواهید تدریس کنید ، آموزش دهید. هنگام تدریس زبان آنلاین ، همه موانع خراب می شوند. شما می توانید هر بازار یادگیری زبان در جهان را هدف بگیرید. اگر می خواهید روی آمادگی IELTS تمرکز کنید ، می توانید. شما محدود به موقعیت مکانی خود نیستید.

 

همچنین به شما این امکان را می دهد تا نحوه تدریس زبان خود را کنترل کنید.

 

اما اگر می خواهید مستقل شوید ، ادامه مطلب را بخوانید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید!

 

آنچه شما باید برای آموزش زبان انگلیسی نیاز دارید:

 

نرم افزاری مثل اسکایپ یا واتساپ را بر روی سیستم خود نصب داشته باشید تا بتوانید با زبان آموزان انگلیسی ازهرجای دنیا ارتباط برقرار کنید.

 

اطمینان حاصل کنید که کامپیوتر و اینترنت شما به اندازه کافی سریع هستند .

 

هیچ چیز ناامید کننده تر از داشتن یک ارتباط بد هنگام تدریس نیست.

 

برای اینکه بتوانید با دانشجویان بصورت آنلاین ارتباط برقرار کنید ، بهترین گزینه اسکایپ است.

 

اگر به دنبال یک راه حل ساده هستید

 

- چیزی که همه از آن شنیده اند - اسکایپ را بررسی کنید. شما محدود به کاری هستید که می توانید انجام دهید ، اما این ارتباط در طول سال ها بسیار بهبود یافته است و بیشتر دانشجویان تجربه استفاده از این کار را دارند.

 

توجه: اگر می خواهید با استفاده از تلفن خود دروس خود را تدریس کنید ، این امکان پذیر است.

 

می توانید از Zoom و Skype و همچنین سایر سیستم عامل ها مانند مسنجر یا واتس اپ استفاده کنید.

 

هدست اجباری نیست ، اما مطمئناً کمک می کند.

 

برای آموزش زبان انگلیسی بصورت آنلاین

 

روشن روش تدریس زبان ، مهمترین نکته برای رشد دانش آموزان جدید است.

 

این که فقط بگوییم شما به صورت آنلاین انگلیسی یاد می دهید کافی نیست.

 

موارد زیر را روشن کنید:

 

     به چه کسانی تدریس می کنید ؟

 

   چگونه می آموزید؟

 

   شما چه حوزه انگلیسی را آموزش می دهید؟

 

بیایید بگوییم که شما می خواهید روی آموزش مکالمه انگلیسی تمرکز کنید. عالی! اما چگونه می خواهید این دروس را تدریس کنید؟ چه نوع زبان آموزانی را می خواهید تدریس کنید؟ شما از چه موادی استفاده خواهید کرد؟

 

داشتن وضوح در اینجا به شما کمک می کند تا بهترین تدریس را داشته باشید و به شما کمک می کند تا انواع زبان آموزانی را که می خواهید هدف گذاری کنید جذب کنید.

 

داشبورد شما با گذشت زمان تکامل می یابد و غیرممکن است بدون هیچ تجربه تدریس بدانید چه نوع معلمی هستید.

 

دلایل زیادی برای کار در یک حوزه آموزش زبان وجود دارد، اما یکی از دلایل مهم اطمینان این است که شما در حال هدف قرار دادن دانش آموزانی هستید که هدفی مشترک دارند که به تدریس زبان شما جهت میدهد و باعث متخصص شدن شما در آن حوزه آموزشی زبان میشود.

دوره فشرده آمادگی آزمون سلپیپ کانادا بصورت آنلاین و حضوری در سعادت آباد

 

CELPIP PREPARATION COURSE WITH REQUIRED MATERIALS

 

دوره فشرده celpip

 

سلپیپ یک آزمون آیلتس کانادایی است که برگرفته از سوالات آیلتس طراحی شده و به همین منظور استاد آیلتس با تجربه بالا به راحتی میتواند از منابع آیتلس برای آمادگی آزمون سلپیپ استفاده و بهره ببرد چرا که منابع آزمون سلپیپ بسیار ناچیز بود و تعداد اندکی در دسترس هست. با این وجود ما تعداد قابل توجه ای از سوالات واقعی سلپیپ را داریم و فقط به دانشجویان خودمان ارائه میدهیم . لازم به ذکر است که ما منابع سلپیپ برای عرضه و فروش نداریم.

 

 

 

دوره فشرده آیلتس آنلاین در یک ماه

 

با دکتر آرین کریمی با متد منحصر بفرد در تدریس آیلتس

 

IELTS INTENSIVE COURSE WITH DR. ARIAN KARIMI

 

IELTS Test Preparation Course with Dr. Arian Karimi

 

ARIAN IELTS is quite a popular and trusted name in the market for online test preparation courses, it is among the first companies to have started extensive training programs and courses online. The approach of  ARIAN IELTS towards preparing you for IELTS is quite different like it usually does in every other case.

 

In addition to online courses, it also has dedicated to IELTS which helps to develop your English vocabulary and a website for IELTS preparation which has articles related to other IELTS resources as well as the tips about the exam.

یکشنبه, 04 خرداد 1399.

ESP Teacher : English for Academic Purpose


Describing ESP


This section considers the question

What do you understand by the term ‘ESP teaching’?

The boxes below contain a selection of statements about ESP teaching by various writers. The terms ‘English Language Teaching’ (ELT) and ‘English for General Purposes’ (EGP) are used. A number of themes can be seen in these statements.

 

ESP and General English

It is in the nature of a language syllabus to be selective. The General English syllabus is based on a conception of the kind of reality that the student has to deal with in English. For example, a General English course for teenagers will probably be written around the language-based activities of a stereo- typical teenager. Finding out or even speculating on what these activities are is like taking the first step towards a needs analysis.

ESP is simply a narrowing of this needs spectrum.

The ESP process of specialisation should not result in the complete sepa- ration of one part of the language from another. One cannot simply hack off pieces of a language or of skills and then expect them to exist indepen- dently of anything else. Every discipline refers to others and each draws on the same reservoir of language. A science student who comes to grips with the past simple passive through the description of laboratory procedures is unlikely to lock that tense into that context for the rest of their English- speaking life.
Holme (1996, pp. 3–4)

Introduction 3

Box 1.4

One of the common themes in the above statements is that ESP courses are narrower in focus than ELT courses – ‘tasks prescribed by their work or study situation’ are mentioned in Box 1.2, ‘narrowing down the spectrum’ in Box 1.3 and ‘a narrower range of topics’ in Box 1.4. The statements mention learner needs. ESP courses are narrower in focus than general ELT courses because they centre on analysis of learners’ needs. The statements show that ESP views learn- ers in terms of their work or study roles and that ESP courses focus on work- or study-related needs, not personal needs or general interests. A number of spe- cific work and study roles were mentioned including an air traffic controller, an engineering student, a science student and a businessperson. And lastly, there is mention of the fact that ESP involves analysis of texts and language use learners will encounter in their work and study situations – ‘text analysis’ is mentioned in Box 1.2 and ‘description of laboratory procedures’ in Box 1.4.
These themes are examined in detail in Part I of the book. Chapter 2 exam- ines the role of needs analysis in ESP. Chapter 3 describes investigation into specialist texts and discourse and Chapter 4 examines narrow and wide-angled course designs as one of a set of curriculum design issues in ESP.

1.2 Areas in ESP
ESP teaching takes place in a number of differing contexts as shown in the following scenarios:
1.2.1 Teaching scenarios
1.2.1.1 Alison
Alison began her teaching career teaching French in the secondary school sector in New Zealand. A number of years later due to falling enrolments in European

4 Developing Courses in English for Specific Purposes


languages in secondary schools, Alison started teaching English as a Second Language in a Tertiary College. She taught intermediate level learners there for some years and then began to also conduct classes for immigrants focus- ing on ‘settling-in skills’, such as job applications, dealing with administrative enquiries, and so on. One day her director of studies called her in to tell her that the college was to introduce a course called English for Medical Doctors. The students would be recently arrived immigrant doctors who needed to appear for medical registration examinations and English language tests to ena- ble them to work as general practitioners in the country. Alison was asked to prepare and teach the course.

1.2.1.2 Derya
Derya graduated in teaching English as a foreign language in Turkey and almost immediately gained employment in one of the large state universities in which English is used as the medium of instruction. Most students at Derya’s uni- versity spend a year in the preparatory school studying an intensive English language programme prior to starting study of subjects in their departments. Derya has taught on the intensive programme for a number of years. Recently, the Engineering faculty at the university expanded its doctoral programme. The faculty however realized that the doctoral students’ lack of English was hampering their studies and it was decided that a special English language pro- gramme to help the postgraduate students with reading and writing engineer- ing research reports needed to be set up. Derya, whose brother is completing his doctoral studies in the Engineering faculty, was requested to set up a suitable ESP course for the engineering students on the doctoral programme.

1.2.1.3 Albert
Albert is bilingual and was brought up in a French-speaking home in the UK. After studying French and Business at university, during which he did some part-time English for Speakers of Other Languages (ESOL) teaching, he was offered a job with a computer software company based in Paris. His brief was to track the daily work practices of a number of key employees at the company and offer English language assistance to them when they had difficulties using English in their work. The aim was that these key employees should eventually become independent in using English for their workplace needs. At present Albert is tracking and provid- ing language support for one of the company lawyers, whose work involves corre- spondence with companies in the UK and US, and the head of finance responsible for strategy policy in both the French and UK divisions of the company.

1.2.1.4 Cathy and Louis
Cathy and Louis were completing postgraduate degrees in Teaching English to Speakers of Other Languages (TESOL) when they responded to a job advertisement calling for teachers to work at a military defence training facility

Introduction 5


in the US. The facility trains military personnel from various countries and aims to improve their technical and English language skills. Cathy and Louis’ stu- dents were pilots. Having begun teaching at the facility, Cathy and Louis real- ized that the students’ interest in English for its own sake was limited but they were deeply enthusiastic about their specialist areas, such as helicopter piloting. Cathy and Louis quickly set about devising content-based teaching of English in which the primary focus of instruction is on texts and activities related to the students’ specialist military areas.

1.2.1.5 John
John studied law at a university in Australia. In his final year he began teaching ESOL part-time in order to supplement his income. He found he enjoyed it more than law and on completing his law degree, he taught ESOL full-time for three years before doing a masters degree in TESOL. For his thesis topic he decided to inves- tigate discourse in ‘problem-answer’ essays’ – an academic legal genre common in legal studies. After receiving his degree, John got a job teaching academic reading and writing skills in the English Language Support centre at an Asian university. Sometime later, he was transferred from the centre to the ESP Unit at the same university in order to work in an established small team that designs and teaches English courses for students in the law department. Here John feels able to combine his interest in language teaching with his knowledge of law and legal discourse.

1.2.1.6 Estelle
Estelle found that after teaching primary school in New Zealand for a number of years, she needed a change of direction. She wanted to work abroad and teach adults. She studied for a diploma in TESOL during which she took a course in ESP. Following her graduation, Estelle found a job in a two-year vocational college. The first course Estelle was assigned to teach was ‘English for Office Management’. The course had only been running one year and Estelle was told she would need to prepare new instructional material as there was insufficient course content. The students on this course were between 18 and 20 years old and were hoping to gain employment in international companies after their return to their home countries. Alongside English, the students were studying word processing, spreadsheet and office administration.
The above scenarios illustrate some of the diverse contexts in which ESP teach- ing takes place. They illustrate the divide between teaching English for Academic Purposes (EAP) – Derya and John (who both work in a university setting and teach English for study-related purposes), teaching English for Professional Purposes (EPP) – Alison, Cathy and Louis and Albert (who teach English to doctors, pilots and company executives respectively), teaching English for Occupational Purposes (EOP) – Estelle (who teaches English for office managers). We see that ESP can be classroom-based, or, as in Albert’s situation, on-site workplace-based. The work histories of Derya and John show that they were first

6 Developing Courses in English for Specific Purposes


involved in teaching English for General Academic Purposes (EGAP) – their work in the Language Preparatory School and Language Support Centre respectively and then were involved in teaching English for Specific Purposes (ESAP). Estelle’s teaching experience would be with groups of students who had never worked as office managers (pre-experience ESP), Alison’s would be with students who had worked as doctors in their home countries but were not working any more (post- experience ESP), whereas Albert, Cathy and Louis would teach learners who were actually working in their professions at that point in time (during-experience ESP). Figure 1.1 shows the areas of ESP teaching and Figure 1.2 illustrates ESP course timing in relation to the learners’ work or study experience.


Figure 1.1 Areas of ESP teaching


Introduction 7


1.3 Demands of teaching ESP
As well as illustrating the diverse areas of ESP teaching, the above scenarios illustrate the demands ESP can pose for teachers. Teachers may find themselves dealing with content in an occupation or subject of study that they themselves have little or no prior knowledge of, as we see in the cases of Derya and Cathy and Louis. Some, such as Albert, may find themselves working alone in an on-site environment. They may find they have far less knowledge and experience in the subject than their learners as in the case of Alison and Albert. In the above scenar- ios we saw that only John was dealing with a subject he had specialist knowledge in and was working in an experienced team of ESP teachers. Derya had a helpful ‘insider-expert’ relative to help her understand the situation and needs of her learners, but not all teachers have such contacts. Cathy and Louis were fortunate in working together, but some ESP teachers find themselves working alone with- out colleagues to ‘sound off’ ideas for course and materials design.
So how prepared are teachers for teaching what often is a challenging new task? Master (1997a) reviewed the state of ESP teacher education in the US and found that at that time there were no ESP-track MA TESOL programmes although one university was in the process of building one, and a handful of universities had a course in the topic. Howard (1997) surveyed UK universities and found that three offered MA programmes that specialized in ESP and a good number offered a course in the topic. The City University of Hong Kong at this time offers an ESP- track MA and a number of other universities around the world offer MA courses as part of their MA TESOL programmes. However, only some teachers who come to work in ESP have received such formal training. In the above scenarios we saw that ESP was part of the formal professional education of only Estelle and John.
For many ESP teachers, formal TESOL training has been very largely concerned with general ELT. Some might argue that there is little difference between teach- ing ELT and ESP. Both ELT and ESP share a similar aim – to develop students’ communicative competence. Ellis (1996) describes language pedagogy as ‘con- cerned with the ability to use language in communicative situations’ (p. 74). Workplace or academic situations can be argued to be simply just some of those situations, a part of the whole. Many ELT courses are based on the principle that language course content should be related to the purposes for which students are expected to use language after all.
Yet there are important differences between teaching general ELT and ESP. Cook (2002) distinguishes between external and internal goals for language teaching. External goals can be related to the uses of language outside the classroom – being able to get things done in the real world, such as being able to buy groceries or provide medical information. Internal goals relate to the educational aims of the classroom – improving attitudes to speakers of other languages, promot- ing thinking skills such as analysis, memorizing and social goals. ESP teaching

8 Developing Courses in English for Specific Purposes


is generally understood to be very largely concerned with external goals. In ESP the learner is seen as a language learner engaged either in academic, professional or occupational pursuits and who uses English as a means to carry out those pursuits. External goals suggest an instrumental view of language learning and language being learnt for non-linguistic goals. In a general ELT situation, goals are generally linguistic (such as, development of oral competence or a wide vocabu- lary, or ability to use a wide range of grammatical structures). In an ESP situation, it is understood that the learner would want to achieve ‘real world’ objectives, objectives requiring specific linguistic competencies. For example, students on an English-for-nursing course may want to ‘complete patient records’ appropriately or ‘interact with patients’ in ways that reduce patients’ stress. In this situation, language development is seen as the means to the ends but not as the end in itself, and the learners can easily become de-motivated by language course con- tent that does not appear directly relevant to their real world objectives. The ESP teacher/course developer needs to find out what the language-based objectives of the students are in the target occupation or academic discipline and ensure that the content of the ESP course works towards them.
ESP focuses on when, where and why learners need the language either in study or workplace contexts. Decisions about what to teach, and sometimes how to teach (see Dudley-Evans and St Johns, 1998) are informed by descriptions of how language is used in the particular contexts the learners will work or study in. There is thus a strong focus in ESP on language as ‘situated language use’. Although there are exceptions, general ELT tends to focus at least in part on language usage (the underlying systems of the language). This does not mean to say that ESP is exclusively concerned with use and general ELT with usage, it is a matter of degree.
Tudor (1997) points out that an important distinguishing feature of ESP is that it deals with ‘domains of knowledge which the average educated native speaker could not reasonably be expected to be familiar with’ (p. 91). In other words, what is focused on in ESP courses is not part and parcel of the com- municative repertoire of all educated native speakers as in the case of general English teaching. So, for example, in teaching English to a group of nurses, course content might involve items such as medical terminology, patterns of nurse–patient interaction, written genres such as patient records, items that are not in the communicative realm of those outside nursing fields. This distinc- tion also holds in the case of EAP teaching that deals with subject-specific mat- ter, ESAP, such as English for Legal Studies or English for Biology Studies. It does not hold as well in the case of EGAP. The great majority of ESP teachers will themselves be graduates and have considerable experience in academic texts and skills. They are less likely, however, to have conscious knowledge of them. For example, if an EGAP course focuses on academic speaking skills, the teacher may have good ability himself/herself to speak in academic contexts but is

Introduction 9


likely to have only a tacit understanding of the skills or features of language use involved. To design and teach a course in academic speaking, the teacher will need to have an explicit understanding of those skills, such as presentation and discussion skills. Because of the focus on either an area of knowledge that is outside the communicative repertoire of all educated native speakers or on making explicit skills that educated native speakers have only tacit awareness of, teaching ESP makes additional demands on the teacher. The ESP teacher needs to learn how to design courses in a conceptual area that one has not mastered and develop the ability to analyse and describe specific texts. In other words, extra demands are made on the teacher.
A further demand faced by ESP teachers comes from the fact that ESP courses often run for a limited period of time as needs and circumstances change. We saw in the scenario about Alison that the numbers of overseas-trained doctors who had immigrated to New Zealand warranted an ESP course being set up at that point of time. However, the English course for medical doctors Alison set up is unlikely to run indefinitely. Immigration patterns and government policy change and the impetus to provide such a course may end after a couple of years. In the scenario featuring Derya there had been a recent increase in the number of doctoral engineering students who needed English-language support. But this situation may not continue. In coming years, fewer doctoral students may wish to study engineering in the university. Or, if the number of prospective doctoral students continues to rise, the university may limit entry to students who already have very high levels of communicative ability in English and the ESP course may come to be seen as redundant.


1.4 Effectiveness of ESP
Given that ESP teaching makes additional demands on teachers and course developers in terms of investigating needs and designing courses that may only run for a relatively short time, it seems legitimate to ask whether teaching ESP is effective. Is there evidence to show that it is effective enough to warrant the time and energy needed to set up a course?
Empirical investigation into the effectiveness of ESP teaching has been lim- ited ( Johns and Dudley-Evans, 1991; Master, 2005). This has also been the case in EAP (Gillet and Wray, 2006). It is easy to understand why this is so. There are few situations in which an experimental study comparing a group of learners provided with an ESP-oriented course and one with similar learners provided with a general English course would be possible. There are few empirical studies investigating the effectiveness of ESP in workplace training, due in large part to issues of confidentiality in corporate culture and also time and cost constraints in ESP management (Kim, 2008, p. 16).

10 Developing Courses in English for Specific Purposes


Master (2005, p. 109) lists a number of questions concerning the account- ability of ESP including:

• Do ESP/EST (English for Science and Technology) programmes work?
• Are they more effective than previous programmes aimed at general lan- guage proficiency?
• If so, in what ways are they more effective?
• Can the expense be justified?
• Are there any unintended or unforeseen outcomes resulting from the use of any given ESP programme?

The two studies described below relate to the second of these questions posited by Master (2005): Are ESP programmes more effective than programmes aimed at general language proficiency?
Kasper (1997) conducted an experimental study to investigate the effects of academic courses linking the content of intermediate level English as a Second Language (ESL) courses to mainstream courses such as psychology in a US college setting. The study aimed to provide evidence to support the use of ‘content-based’ ESL instruction. In the study one group of ESL learners received ESL instruction which included a content-based reading class. In the reading class the students read selected passages from five academic disciplines, language acquisition, biol- ogy, computer science, psychology and anthropology, which were disciplines the students were most likely to study in the college. The students in the non-content- based group used a reading textbook with a range of topics (not related to specific academic disciplines). The study found that content-based instruction impacted positively on the students’ academic progress and success. Kasper (1997, p. 310) explained this result saying that the students focused on gathering information/ ideas from the content-based materials. The materials presented the students with complex information/ideas communicated through the second language. The stu- dents thus acquired information through sophisticated linguistic input and this helped them move to more advanced levels of language processing.
A further study in a college setting is reported in Song (2006). Like Kasper (1997), Song compared the academic performance of two groups of ESL stu- dents enrolled at the same point of time in their first semester of study. One group received one semester of content-based ESL instruction and one group received non-content-linked ESL instruction. Song tracked the progress of the two groups through their academic records. Both the content-linked and non-content-linked ESL courses aimed to help students develop academic literacy in English. However, the content-based instruction also aimed to integrate ESL study with disciplines in the college. It therefore included assignments and topics from the disciplines and provided opportunities for the learners to participate in social and academic events, such as lectures by faculty or guests. Song found that

Introduction 11


students receiving content-based instruction achieved better results in their ESL course and subsequent ESL courses as well as better long-term academic success rates than those who received non-content-based ESL instruction.
Theoretical arguments can be made as to why ESP courses should be more effective than general ESL courses. It can be argued that because ESP courses cater to students’ interests and needs, they are more likely to engender high levels of motivation. It can be assumed that students will be more interested in topics and texts related to their work or study areas. If students are more motivated, then learning is more likely to occur. It can also be argued that ESP courses are more efficient because they have more limited aims than gen- eral ESL courses. Because ESP courses are based on needs analysis, the learning objectives are more highly proscribed than would be the case in general ESL courses. Thus it is not surprising that learning outcomes may be perceived more favourably. Limited and highly specified aims are more likely to be achievable. We also need to consider how new members of disciplines, professions and voca- tions learn the ways of communicating in them. According to a theory developed by Lave and Wenger (1991), learning is social and involves participation in a com- munity of practice. According to this theory when people first join a community they are on the outer borders of it and learn from the periphery. As they become increasingly competent they can move towards the centre of the community. A community of practice can be described as a group of people sharing common concerns, problems and interests and who increase their knowledge and expertise in the area by interacting with each other (Wenger, McDermot and Snyder, 2002). Wenger et al. give examples of such communities of practice – engineers who design with a particular type of electronic circuit and who find it important to get together to compare designs and soccer mums and dads who use game times to share advice about parenting. The groups may not necessarily work together or
meet on a daily basis but they do interact because they find it useful to do so:

As they (members of the group) spend time together, they typically share information, insight and advice. … They may create tools, standards, generic designs, manuals, and other documentation – or they may simply develop a tacit understanding that they share. … Over time, they develop a unique perspective on their topic as well as a body of common knowledge, practices and approaches. They also develop personal relationships and established ways of interacting. (Wenger et al., 2002, p. 5)

Communities of practice develop knowledge and act as repositories of it and are the ideal place to learn community knowledge (Wenger, 1998).
Pre-experience ESP learners cannot generally learn from within their tar- geted community of practice. Perhaps they feel that they do not have the language skills to work or study in the target community of practice as yet or

12 Developing Courses in English for Specific Purposes


perhaps they are excluded from it until such time as they have requisite lan- guage or communication skills in place. ESP courses offer them a middle ground between general English classes and actually being and learning in the target community. They involve the learners in the study of communication in the target community as a means for them to gain knowledge of it. This study could be in the form of reading texts produced in the community or studying patterns on interaction and language use employed in it. ESP courses can also try to offer some social links to the target community of practice. For example, in the study conducted by Song (2006), content-based instruction included contact with the target community (lectures with guest speakers and social events).
ESP courses can offer during and post-experience ESP learners time out from their work or study in their actual community of practice to work on specific aspects of ways of communicating, ways they may not have been able to acquire firmly in situ.

1.5 Summary
This chapter has shown that ESP has both variable and constant features. Its var- iability stems from the range of areas for which ESP courses are developed. These range from the relatively general (for example, academic English writing courses) to the highly specific (for example, English for hotel receptionists). Its variability also stems from the differing relationships ESP learners have with their target community of practice – in some cases learners are already working or studying, or have already worked or studied in their target workplaces or disciplines, and thus have knowledge of their specific ways of working. In other cases, learners may not have entered their targeted communities and have little understanding of what work or study in these communities involves. And finally, the variability in ESP stems from differences in how familiar ESP teachers are with the target disciplines, professions and vocations and their specialist discourse.
As for constants, the discussion of ESP in this chapter has shown that ESP almost invariably involves discussion of learners’ needs and in viewing learners primarily in work- and study-related roles. ESP courses of necessity require a narrowing down of language and skills that are to be taught. In order to teach that language or those skills, ESP courses almost inevitably make use of texts and draw on descriptions of language use and communication from the target communities of practice and disciplines.

1.6 Discussion
1. Which areas of ESP or EAP do you currently teach or envisage teaching in the future? What background knowledge do you already have that helps or could help you in this?

Introduction 13


2. The studies by Kasper (1997) and Song (2006) offer a response to Master’s (2005) question about whether ESP courses are more effective than general ESL courses. Suggest a study to address another of the questions posed by Master. What information would you collect and whom would you ask?
3. Dudley-Evans and St John (1998, pp. 4–5) offer a formal definition of ESP in Figure 1.3. This definition specifies three absolute characteristics, charac- teristics which are always present. It specifies four variable characteristics, characteristics which are often, but not always, present.
Consider the ESP or EAP courses you have taught or envisage teaching in the future. Which of the ‘variable characteristics’ were/will be present or absent?
4. What communities of practice are you in? How did you/do you learn about the ways of communicating in them? Are you on the outside of any com- munities of practice that you would like to become a member of? If so, how could a language/communication class or specialist help you gain the knowl- edge you might need to participate in the community?
5. Do you think ESP courses should try to forge actual links between students and members of the target disciplines or communities of practice? Why or why not?

لطفا در منزل بمانیم : آموزش آنلاین آیلتس روشی نوین برای بدور ماندن از ویروس کرونا

 

BEST IELTS TEACHER

تدریس خصوصی آیلتس بهترین راه برای فرار از ویروس کرونا

 

با کلاس آنلاین آیلتس شما بهترین متخصص آیلتس را در کنار خود خواهید داشت با شرایط کنونی برگزار کلاس خصوصی آیلتس بصورت حضوری ریسک بالایی را دارد و سلامتی آیلتس آموز و استاد آیلتس را به مخاطره میاندازد برای همین منظور کلاسهای خصوصی آیلتس آنلاین را برای شما برگزار خواهیم کرد.

 

گروه آموزش آیتلس دکتر آرین کریمی به سلامتی شما می اندیشد

 

IELTS teacher in Netherlands - IELTS teacher Holland

 

Online IELTS Class with Dr. Arian Karimi in Netherlands, Amsterdam

 

The Best IELTS teacher Netherlands

 

Dr. Arian Karimi is a PHD holder in TESOL and an English teacher with more than 17 years of experience in EAP teaching ( English for Academic Purposes ) and IELTS and TOEFL teaching and more than 3000 sucsessful stuents over the years who has a very innovative IELTS and TOEFL teaching methodology that helps students greatly in their English pathway course to university and writing papers in their field of study as well.

 

Join Dr. Arian Karimi IELTS & TOEFL or Academic Writing Course Today

 

Via Skpye / Whatsapp / Facetime and the like

Take your IELTS Course with a world-class IELTS and EAP Teacher from Iran

 

 Dr. Arian Karimi is an IELTS Researcher and Test Developer

 

Specialising in Language Assessment Research and Validation

 

IELTS-banner-min.jpg

 

 

IELTS WRITING COURSE IN ONE WEEK

 

SHARPEN YOUR WRIITNG SKILL IN A WEEK TO SCORE 7+ IN WRITING MODULE OF THE IELTS

 

LEARN AND PRACTICE WRIITNG STERATEGIES UNDER AN IELTS EXPERT SUPERVISION

 

ALL DO AND DON'T IN IELTS WRITING IN  AN ONLINE IELTS WRITING CRASH COURSE

صفحه1 از61

تماس ( تا 12 شب )

 26742725

 

 09335098418

 

 09195098418

 

با فیس تایم دکتر آرین کریمی استاد آیلتس تماس بگیرید

 

ایران - تهران -سعادت آباد - میدان سروwaze 3 min

 

  • اینستاگرام دکتر آرین کریمی
  • whatsapp
  • telegram

درباره استاد آرین ( دکتر آرین کریمی )

 

دکتر آرین کریمی با شهرت استاد آرین دارای مدرک بین المللی تدریس آیلتس از انگلستان ( IELTS Teaching Certificate ) و مدرک بین المللی تدریس زبان انگلیسی از انگلستان ( TESOL ) و با سالها تجربه در برگزاری دوره های موفق آمادگی آزمونهای بین المللی زبان انگلیسی نظیر آیلتس تافل جی آر ای و ... با ارائه جزوه منحصر بفرد خود و برنامه ریزی دقیق مطالعاتی و برگزاری جلسات رفع اشکال و تست زنی تاکنون دانشجویان بسیاری را تربیت و به خارج از کشور جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر خارج از کشور و مهاجرت به کشورهایی نظیر آمریکا ،استرالیا ، انگلستان ، هند ، کانادا ، نیوزلند ، دبی ، آلمان ، ایتالیا ، سوئد ، قبرس ، مالزی ، ترکیه ، امارات متحده عربی ، هلند ، تایلند ، چین ، ژاپن ، کره جنوبی و دیگر کشورهای اروپایی و آماده نموده است . و همچنین با برگزاری دوره های تربیت مدرس آیلتس تاکنون اساتید زیادی را تعلیم و به آموزشگاهای معتبر زبان معرفی نموده است مقالات آموزش آیلتس و تافل دکتر کریمی...

 

خبرنامه سایت دکتر آرین کریمی

دریافت رایگان جدیدترین منابع آیلتس ، تافل و جی آر ای آخرین اخبار کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه سراسری ، دانشگاه آزاد و دانشگاه پیام نور.

عضویت
  • Dr.Arian karimi facebook
  • اتصال به oovoo
  • اتصال به اسکایپ

 
 

تماس در واتساپ

تماس در واتساپ